Torgyán József Tartalom Elõzõ Következõ

DR. TORGYÁN JÓZSEF (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen Tisztelt Képviselõtársaim! A Központi Statisztikai Hivatal elnökének beszámoltatása látszólag egy formális indítvány, a valóságos tartalma azonban ügydöntõ fontosságú kérdéseket illet, hiszen az egész állami élet megbénulhat a helytelen adatszolgáltatások miatt.

Ezért a Független Kisgazdapárt meghatározó fontosságúnak tartja, hogy elérje a megbízható adatszolgáltatást; és ezért javasoltuk, hogy a Statisztikai Hivatal elnökének a bizottsági meghallgatása kapcsán próbáljuk felderíteni, milyen nehézségek és problémák vannak a statisztikai adatszolgáltatásban, és hogyan lehetne ezeket kiküszöbölni.

Kértem, hogy errõl - a kérdés horderejét tekintve - a gazdasági bizottság tájékoztassa az Országgyûlést, hogy az viszont meghozhassa a szükséges intézkedéseket.

A megbízható adatszolgáltatás elengedhetetlenül szükséges az állami életnek szinte minden területén; így utalhatnék arra, hogy az 1987. évi XI. törvény, tehát a jogalkotásról szóló törvény minden elõterjesztést illetõen a kormányzat, illetõleg az elõterjesztõ kötelezettségévé teszi - kötelezõen - a megfelelõ hatásvizsgálat elvégzését, éppen azért, hogy a gazdasági hatások elõre kiszámíthatóak legyenek. Sajnálatos módon a kormány a sorozatos törvénysértés helyzetében van, a legfontosabb elõterjesztésekhez sem csatolnak hatásvizsgálatot.

Bármilyen kormányzati stratégia kidolgozásához múlhatatlanul szükség van pontos statisztikai adatokra; de hogy érzékeltessem igen tisztelt képviselõtársaimmal, hogy milyen egyéb más kérdésekben is fontos a statisztikai adatszolgáltatás, utalhatnék arra: ha, mondjuk, a külföldiek termõföldtulajdon-használatának mértékét tekintve nem áll megfelelõ statisztikai adat a rendelkezésünkre, nem tudunk megfelelõ döntést hozni.

De hivatkozhatnék arra, hogy a valódi államháztartási reformot sem lehet végrehajtani addig, amíg nincs megbízható statisztikai adatszolgáltatás, vagy gondoljanak arra, hogy évek óta visszatérõ probléma a társadalombiztosítás költségvetésénél, mégpedig az egészségbiztosító és a nyugdíjbiztosító adatainál is - az Állami Számvevõszék is fel szokta vetni ezeket a kérdéseket -, hogy vajon ténylegesen megfelelõ adatokon alapulnak-e a társadalombiztosítások elõterjesztései. De utalhatnék arra, hogy a gazdasági szabályozás korrekt rendszerének a kidolgozásához sem lehet megfelelõ statisztikai adatok nélkül hozzákezdeni; vagy már az elõbb utaltam arra, hogy a hatásvizsgálatok elkészítése is ebbe a körbe tartozik.

Egyre nagyobb késéssel, egyre hiányosabban és állandó, utólagos korrekciókkal jelennek meg azok az adatok, amelyek a különbözõ elõterjesztésekben szerepelnek, így lett például az 1994-re kimutatott 1,5 százalékos gazdasági növekedésbõl, tulajdonképpeni pangásból 2,9 százalékos, valódi növekedést kimutató statisztika. Tehát világos: különbözõ manipulatív módszerekkel ellehetetlenítik, hogy a Ház valóban a szükséges intézkedéseket tegye meg.

Ezért javasoltam a Központi Statisztikai Hivatal elnökének a beszámoltatását; nem a vele való elbeszélgetést, amint azt a gazdasági bizottság jelezte, hanem a valóságos (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret lejártát.) jogkövetkezményekkel járó beszámoltatást.

Ehhez kérem a támogatásukat, hogy (A képviselõ mikrofonját kikapcsolják.) vegyék napirendre. (Folyamatos zaj.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Honlap