ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Köszöntöm valamennyi jelen lévő képviselőtársamat, a kormány jelen lévő tagjait, köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai munkánkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 15. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Kis Zoltán és Vincze László jegyző urak lesznek segítségemre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hét végi híradásokból megdöbbenve értesültünk arról, hogy dr. Pusztai Gyula, a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője életének 60. évében, hosszan tartó, súlyos betegség után elhunyt. Az Országgyűlés Vas megyei listás képviselője a rendészeti, valamint a költségvetési bizottság tagja volt. Tavaly októberben köztársasági elnök úr a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki.

Emlékét kegyelettel megőrizzük, és kérem valamennyi képviselőtársamat, hogy egyperces néma felállással tisztelegjünk elhunyt képviselőtársunk emléke előtt. (A teremben lévők néma felállással adóznak az elhunyt emlékének.) Köszönöm, képviselőtársaim.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mai ülésnapunkat még egy megemlékezéssel kezdjük. Ma ünnepeljük sokat citált, mégis oly sokat vitatott nagy költőnk, József Attila születésének századik évfordulóját.

Feltehetjük a kérdést, ki volt József Attila. Őrült vagy zseni? Megszállott vagy elhivatott? Vátesz lángelme vagy szeretetért ordító, könyörgő magányos lélek? Örök kérdések, amelyek megválaszolása évtizedek óta foglalkoztatja a kutatókat, irodalmárokat.

Szenvedő, még örömében is vergődő lélek volt, ez tagadhatatlan. Ezt panaszolja ő maga is, amikor ezt írja: „ A kínhoz kötnek kemény kötelek, / be vagyok fonva minden oldalon / és nem lelem a csomót, amelyet / egy rántással meg kéne oldanom. / És szenvedek, de nem lesz kegyelem, / ha megszabadít, aki egy velem, - / amazoké lesz minden fájdalom.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! József Attila, e százéves örökifjú ma is jelenünk része, jelen van kortársai, egykori pályatársai, barátai révén, gondoljunk csak Faludy Györgyre és Fejtő Ferencre; jelen van a zsenijét elemző, boncolgató dilemmákban, vitákban, de jelen a halálát övező titkok találgatásában is.

Az imént azt mondtam, József Attila százéves örökifjú. Igen, és e szerencsétlen sorsú, száz éve született fiatalember ma is kiált felénk, és ha van fülünk hozzá, akkor meghalljuk, hogy szeretetért, törődésért, figyelemért, gondolkodásért kiált. De már nem a maga számára; azért kiált hozzánk a XX. század eleji költészet zsenije, hogy most, a XXI. század elején ne hagyjuk elveszetten, kétségbeesve élni, őrületbe vagy öngyilkosságba menekülni a magukat önerőből érvényesíteni nem tudó, szegénységben, hátrányos helyzetben élő, ám kimagaslóan tehetséges fiataljainkat. Azért kiált, hogy halljuk és higgyük és tudjuk, a magyar költészet a világirodalom értékes virága, olyan kincs, melyet óvni, félteni, táplálni kell.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Ünnepeljük hát a költészet napját, emlékezzünk kegyelettel és tisztelettel József Attilára! (Taps.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A megemlékezéseket követően megkezdjük mai munkánkat.

Tájékoztatom önöket, hogy a bizottsági elnöki értekezlet alapján tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelöltem a bizottságokat. Képviselőtársaim a szokásos módon, az informatikai hálózaton kaphatnak erről tájékoztatást.

Bejelentem, hogy a Fidesz képviselőcsoportja Szijjártó Péter és Nógrádi Zoltán képviselőket, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja pedig Podolák György és Csákabonyi Balázs képviselőket az április 11-12-ei ülésnapra frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. Kívánok megválasztásuk időtartamára eredményes munkát.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett Baráth Etele tárca nélküli miniszter úr, „ Közös európai ügyeinkö címmel. Öné a szó, miniszter úr, ötperces időkeretben.

Következő

Eleje Tartalom Homepage