SZABÓ ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat a víziközmű-szol­gál­ta­tás­ról szóló 2011. évi CCIX. törvény módosításáról szól, továbbá ehhez kapcsolódóan a hozzákapcsolódó végrehajtási rendelet, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal miniszter részére történő, víziközmű-szolgáltatáshoz kapcsolódó adatszolgáltatásának rendjét szabályozza.

A szóban forgó törvényjavaslat elsősorban a Nemzeti Fejlesztési Programiroda által megvalósított országos hatáskörű közhiteles víziközmű-kataszter elkészítéséhez, annak az adatbázis-üzemeltetéséhez tartalmának folyamatos frissítésének alapjait fekteti le. Ezáltal a nemzeti víziközmű-nyilvántartás és az előbb említett víziközmű-kataszter közötti kapcsolat is megteremtődik.

A víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény kiegészítése meghatározza az érintett rendszerek között átadandó adatok körét, a kialakítandó kapcsolat módját, valamint intézkedik a részletszabályok kialakításáról. A módosítás eredményeképpen létrejön a nemzeti víziközmű-nyilvántartás és a közhiteles nyilvántartás közti kapcsolat, vagyis az utóbbi adatbázis bekapcsolódik közvetlenül az adatkezelési rendszerbe. Meghatározásra kerül továbbá, hogy a közhiteles adatnyilvántartás adatait a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal vezetheti a jövőt illetően. Az egységes közhiteles adattartalom a nemzeti víziközmű-nyilvántartásban keletkezik, amelyet szintén a MEKH kezel a jövőt illetően, és a MEKH közvetíti és továbbítja közvetlenül a közhiteles regisztrált adatbázis-tartalom felé, létrejőve az előbbi törvény, az iménti törvény által említett adatkapcsolat.

A hivatal adatszolgáltatásának részletszabályait az NFM-rendelet tartalmazza. A jelen törvénymódosítás egyúttal biztosítja azt is, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter és a vízgazdálkodásért felelős miniszter számára a jogszabály-módosítás kapcsán létrejövő adattartalom további adattal azonos hozzáférési és megismerhetőségi lehetőséget teremtsen.

(9.10)

Az integrált közcélú víziközmű-adatbázis, amely az előző adattartalomnak egy felülkezelt rendszere, a közigazgatási és közszolgáltatás-fejlesztési operatív programból kerül megvalósításra európai uniós és részben a magyar kormány által biztosított forrásból. Az úgynevezett IKVA-val megvalósítandó közpolitikai cél a szolgáltatási szemlélet és az etikus működés megteremtése a közszolgáltatásban, amelyhez a közszolgáltatások települési és víziközműrendszer-szin­tű adatait tartalmazó integrált ügyfélközponti információs adatbázis kialakítására kerül sor, és utána a használatbavételével megteremtődik a hozzáférés biztosítása viszont-adatáramlás formájában.

A két rendszer együttesen azt tudja biztosítani, hogy a magyarországi víziközmű-szolgáltatás valamennyi eleméről, legyen az önkormányzati, állami vagy éppen közműszolgáltatói tulajdonban, kezelésben, valamennyi információ rendelkezésünkre fog állni, ez a jövőt illetően a fejlesztések biztosítása érdekében és a rekonstrukciós alap biztosítása érdekében mindenképpen fontos.

Az európai uniós szabályoknak való megfelelést is szolgálja ez a rendszerkialakítás úgy, hogy a VIKKA-projekt megvalósítását követő fenntartási időszakban, valamint azt követően a kialakított adatbázis működtetése révén folyamatos információkat tudunk biztosítani valamennyi európai uniós fejlesztés megvalósulását követően. A fentiekre tekintettel a törvényjavaslat legfőbb célja, hogy megalkossa azt az integrált közcélú víziközmű-adatbázist, amivel meg tudjuk valósítani azokat a kötelező feladatainkat, amivel az EU-s fejlesztések irányában tartozunk.

Másrészt a törvényjavaslat szolgálja a bürokráciacsökkentést is, ugyanis az integrált közcélú vízi­közmű-adatbázis megvalósításával egy olyan komplett informatikai rendszer jön létre, amely felhasználja a szolgáltatási tevékenységhez kapcsolódóan a víziközmű-szolgáltatók és az ellátásért felelősök, valamint a víziközmű-szolgáltatás felügyeletét ellátó szervezet érdekkörében keletkezett adatokat. Ezáltal egy olyan egységes, modern, stabil és hivatali munkát segítő adatbázis jön létre, amely nélkülözhetetlen a víziközmű-szolgáltatás területén hatósági feladatokat ellátó szervezetek irányában, például a díj­meg­állapítási jogkört gyakorló irányában vagy az egyéb ágazati feladatokat, közműszolgáltatásokat végzők irányában egyaránt.

Maga az adatbázis lehetővé teszi, hogy a vízi­közmű-szolgáltatók a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal részére történő adatszolgáltatást egyablakos rendszerben nyújtsák be, automatikus módon, továbbá az érintett szervezetek az IKVA-adatbázison keresztül férjenek hozzá a szükséges adatokhoz, ami a tevékenységükhöz, a fejlesztési ter­veikhez és a működésükhöz szükséges, ezáltal jelentősen csökkentve az adminisztrációs terheiket. Ez az új rendszer lehetővé teszi az okosmérő jövőbeni bevezetését, annak kialakítását, megfelelő adattartalmat és alapot jelent a rendszer kialakítására. Hangsúlyozni szeretném, hogy személyes adatok tárolása, gyűjtése a rendszerben nem történik, ez tisztán egy szakmai adatbázisrendszer lesz, ami tisztán a közszolgáltatáshoz szükséges eszközöknek a komplex átvilágítását és áttekintését fogja szabályozni.

Az önök előtt fekvő törvényjavaslat, a vízi­köz­mű-ágazati jogszabály kisebb terjedelmű, azonban az ágazatban integrált informatikai rendszer létrehozását elősegítő módosításokat tartalmazza. Kérem a tisztelt Házat, hogy mind a vita során, mind pedig a szavazás során támogassák a rendszer létrejöttét. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage