ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Miután minden frakció elmondta a véleményét, és ha úgy hallható lett volna Kovács László frakcióvezető úr javaslata, ahogy azt Lendvai Ildikó képviselő asszony mondta, illetve ahogy ezt később próbálta interpretálni, akkor is ugyanoda jutnánk, hogy ugyanazt a javaslatot kell feltenni szavazásra. Tehát lényegében mindkét javaslatnak ugyanaz a veleje, hogy halassza el az Országgyűlés a döntést, és ehhez még Kuncze Gábor hozzátette, hogy ezzel párhuzamosan az alkotmányügyi bizottságnak adja ki.

Mielőtt a szavazást elrendelném, engedjék meg, hogy két mondatot felolvassak a médiatörvény rendelkezései közül. (Moraj az MSZP és az SZDSZ soraiban. - Szabados Tamás: Le kell jönni ide!) Akkor majd később teszem meg. Ezek szerint mindenki ismeri a médiatörvény rendelkezéseit, akkor semmi probléma. Tehát most az ügyrendi javaslatról fogunk dönteni.

Egyetért-e az Országgyűlés azzal, hogy az Országgyűlés halassza el a médiatestületek megválasztásáról szóló országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatos határozathozatalt (Közbeszólás: A vitában nem vehet részt az elnök!), és egyúttal kérje fel az alkotmányügyi bizottságot a kérdés megvitatására. Aki ezzel egyetért, az igen szavazatnak megfelelő gombot nyomja meg, aki nem, az a nem szavazat gombját.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 140 igen szavazattal, 194 nem ellenében, 14 tartózkodás mellett az ügyrendi javaslatot elvetette.

Nos, akkor folytathatjuk a napirend tárgyalását. (Az MSZP és az SZDSZ képviselői elhagyják az üléstermet.) Az Országos Rádió és Televízió Testület... (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Akkor tartunk két perc szünetet, mert Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes úr jó jósnak bizonyult. (Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt folytatnánk a munkát, kérem, hogy aki a teremben kíván maradni, az foglaljon helyet. Másrészt, miután ez előfeltétele a további munkának, hiszen még határozathozatalok következnek, először egy jelenlét-ellenőrzést tartunk, hogy megnézzük, az Országgyűlés határozatképes maradt-e. Azt kérem mindenkitől, hogy aki a továbbiakban részt kíván venni a szavazásban, az nyomja meg az "igen" gombot, és ezzel el tudjuk dönteni, hogy határozatképesek vagyunk-e vagy sem. Kérem, szavazzanak most!

 

 

(18.50)

 

Tehát még egyszer mondom: kérem, az igen gombot nyomják meg, jelenlét-ellenőrzést tartunk. (Megtörténik.)

Jelen van 210 képviselő, távol van 174. Megállapítom, hogy az Országgyűlés határozatképes.

Soron következik a médiatestületek megválasztásáról szóló országgyűlési határozati javaslatok határozathozatala. Az előterjesztéseket H/2332. és H/2334. számokon kapták kézhez. Az Országos Rádió és Televízió Testület elnökének személyére a köztársasági elnök úr és a miniszterelnök úr, a törvény 33. § (3) bekezdésének megfelelően, együttesen megküldte a jelölését. A testület többi tagjára az országgyűlési képviselőcsoportok egy-egy főt jelöltek. Mindezek alapján a testületet az Országgyűlés a képviselők több mint felének szavazatával meg tudja választani. Ebben a kérdésben egyébként semmilyen vita nem volt, mert a törvény szerinti jelölések történtek meg.

Most tehát az ORTT elnökének és tagjainak személyére tett javaslatról határozunk. A médiatörvény rendelkezéseinek megfelelően a jelöltekről az Országgyűlés külön-külön határoz, és a megválasztásukhoz legalább 193 képviselő "igen" szavazata szükséges.

Indítványozom tehát, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület elnökének, a köztársasági elnök és a miniszterelnök együttes javaslata alapján, dr. Körmendy-Ékes Juditot válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 207 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps. - Dr. Körmendy-Ékes Judit a páholyban felállva megköszöni a tapsot.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává Bánlaki Józsefet válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 207 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps. - Bánlaki József a páholyban felállva megköszöni a tapsot.)

Kérem Várhegyi Attila szavazógépét bekapcsolni! Van-e még valaki, akinek nem működik a szavazógépe? Kérem, jelezze ezt a főtitkár úrnál vagy a jegyzőknél. (Nincs ilyen jelzés.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává dr. Erdős Zsuzsát válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 208 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps. - Dr. Erdős Zsuzsa a páholyban felállva megköszöni a tapsot.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává dr. Ladvánszky Györgyöt válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 207 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává dr. Nahlik Gábort válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 206 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává dr. Tímár Jánost válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 209 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps. - Dr. Tímár János a páholyban felállva megköszöni a tapsot.)

Indítványozom, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület tagjává dr. Wéber Jánost válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 206 igen szavazattal, 1 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Taps. - Dr. Wéber János a páholyban felállva megköszöni a tapsot.)

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az önök és a magam nevében is eredményes munkát és sok sikert kívánjak a most megválasztott testület tagjainak. Egyúttal bejelentem, hogy az ünnepélyes eskütételre holnap délelőtt 10 órakor a Parlament Gobelin-termében kerül sor.

Most a médiakuratóriumi elnökségek jelöléséről határoz az Országgyűlés. A jelölés rendjét a törvény 55. § (5) bekezdése szabályozza a következők szerint - csupán ezt kívántam az imént is ismertetni -: az Országgyűlés által a kuratóriumba választható tagok felét a kormánypárti, a másik felét az ellenzéki képviselőcsoportok jelölik úgy, hogy minden képviselőcsoport legalább egy jelöltjét meg kell választani. A kormánypárti oldalon létrejött a konszenzus, az ellenzéki oldalon sajnos nem tudtak az érintett frakciók megállapodni.

A médiatörvény 55. § (8) bekezdése értelmében nem akadálya a kuratórium elnöksége megalakulásának az, ha a kormánypárti vagy az ellenzéki oldal valamelyike nem állít jelöltet. Ebben az esetben tehát az egyik oldal jelöltjeinek megválasztásával a kuratórium megalakul.

Mindezekre figyelemmel a mai napon nem tudok javaslatot tenni a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének kiegészítésére, mivel a jelöltekről az ellenzéki pártok nem állapodtak meg.

A Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége és a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége tekintetében az Országgyűlés ma meg tudja választani a kormánypárti jelölteket és tud dönteni a két testület elnökének személyéről is. Az ellenzéki oldal egyetértésének hiányában azonban nem tudok javaslatot tenni a két testület további tagjaira, illetve elnökhelyetteseire.

A médiatörvény rendelkezései alapján az Országgyűlés a képviselők több mint felének, azaz 193 képviselőnek az "igen" szavazatával, egyenként választja meg az elnökség tagjait, majd a tagok közül a testület elnökét. Az elnök megválasztásához azonban a jelen lévő országgyűlési képviselők több mint felének "igen" szavazata is elégséges.

Indítványozom elsőként, hogy az elnökség tagjának dr. Hankiss Ágnest válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 193 igen szavazattal, 12 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta.

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának dr. Imrédy Szabolcsot válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 11 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta.

 

(19.00)

 

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának Olajos Pétert válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 12 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta.

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának Szadai Károlyt válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 13 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most a testület tagjai közül az elnök személyére tett javaslatról határozunk az egyszerű többség szabályai szerint. Indítványozom, hogy a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnökévé Szadai Károlyt válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Az eredmény megjelenésekor taps. - Szadai Károly felállva köszöni meg a tapsot.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 193 igen szavazattal, 13 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta, és ezáltal a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának tagjait és elnökét megválasztotta.

Tisztelt Országgyűlés! Most a korábban ismertetett szabályok alapján a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének tagjaira tett személyi javaslatokról döntünk. Indítványozom, hogy az elnökség tagjának Budai Lászlót válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 196 igen szavazattal, 12 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta.

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának Pálfy G. Istvánt válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 191 igen szavazattal, 11 nem ellenében, 3 tartózkodással a személyi javaslatot nem fogadta el.

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának dr. Rékási Róbertet válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 183 igen szavazattal, 12 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot nem fogadta el.

Indítványozom, hogy az elnökség tagjának Kisfalviné Ortutay Máriát válassza meg az Országgyűlés. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 186 igen szavazattal, 12 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a személyi javaslatot nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! Ez azt jelenti, hogy a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének tagjaira tett személyi javaslatok közül mindössze egyetlenegyet támogatott az Országgyűlés, a többit nem támogatta, ennek következtében az elnök személyéről természetesen nem tudunk dönteni, ilyen értelemben az elnökség tagjait sem választotta meg az Országgyűlés, tehát a kuratórium elnöksége nem kezdheti el a munkáját. (Zaj.)

A médiatörvény rendelkezései világos eligazítást adnak arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet a szavazást megismételni. Kérem, hogy a frakciók tanulmányozzák a médiatörvény rendelkezéseit, és ennek megfelelően tegyék meg újból javaslataikat az adott személyeket, a kuratórium elnökségébe javasolt személyeket illetően.

Tisztelt Országgyűlés! Az ellenzéki képviselőcsoportok jelezték, hogy a közalapítványok kuratóriumai ellenőrző testületeinek jelöléséhez további egyeztetésre van szükség. (Moraj.) A mai napon ezek létrehozására nem kerül sor. Reményeim szerint az Országgyűlés a következő ülésén ezeket a testületeket megválaszthatja; legalábbis a mai tájékoztatás arra utalt, hogy erre van esély.

Tisztelt Országgyűlés! Egy bejelentést szeretnék tenni. Szeretném tájékoztatni a tisztelt Országgyűlést, hogy a házbizottság tegnapi ülésén elhangzottak után további egyeztetések szükségesek, ezért az MTI Részvénytársaság felügyelőbizottsága elnökének megválasztására mai ülésünkön nem kerül sor.

 

Most pedig soron következik a személyi javaslatok megtárgyalása. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatokat terjesztett elő H/2331. és H/2333. számokon. A H/2331. számú javaslatában azt indítványozza, hogy az Országgyűlés Glattfelder Béla korábban megüresedett tagsági helyére Fazekas Sándort válassza meg az esetleges korrupciós ügyek feltárására az olajügyek és a szervezett bűnözés között létrejött vizsgálóbizottság tagjává. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 202 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés elnöke H/2333. számú javaslatában azt kezdeményezi, hogy az Országgyűlés az ifjúsági és sportbizottság elnökévé Páva Zoltán helyett Szabó Imrét, az alkotmányügyi bizottságba - a bizottság létszámának bővülésére tekintettel - Dorkota Lajost, az emberi jogi bizottságba Tirts Tamás helyett Ivanics Istvánt, a külügyi bizottságba Gyürk András helyett Potápi Árpádot, az önkormányzati bizottságba pedig Ágota Gábor helyett Szinyei Andrást válassza meg bizottsági tagnak.

A korábbi gyakorlatnak megfelelően a személyi javaslatokról egy döntéssel határozunk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslattal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 206 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodó szavazat nélkül a személyi javaslatot elfogadta. (Dr. Szájer József jelentkezik.) Közben Szájer József ügyrendi javaslatot kíván tenni. Megadom a szót.

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage