Aktuális

Elérhető a magyar EU-elnökség parlamenti együttműködésének hivatalos honlapja

Fotó: Sajtóiroda2024. július 1. és december 31. között Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az Európai Unió Tanácsa elnökségének feladatát. Az Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. A honlapunkon betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett az EU-elnökség parlamenti együttműködésének megjelenítésére létrehozott oldalunkon élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek képviselői cserélnek véleményt a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról.

Megtekintés »

Hírek, események

Évfordulók – 150 éve alakult meg a Bittó-kormány

I. Ferenc József magyar király 1874. március 21-én felmentette tisztségéből Szlávy József miniszterelnököt, s utódjául Bittó Istvánt nevezte ki. Ezzel Bittó a Magyar Királyság hatodik miniszterelnöke lett. Kormányának az 1875-ös választásokat követően, 1875. március 2-án járt le a mandátuma.

Bittó István a kor egyik jelentős arisztokrata politikusa, előbb országgyűlési képviselő, majd az Andrássy- és a Lónyay-kormány igazságügy-minisztere. 1872. szeptember 10-től a képviselőház elnöke, majd miniszterelnök.

Bittó helyzete a kezdetektől nem volt egyszerű, hiszen saját pártján belül sem tartozott a legnépszerűbb politikusok közé. A Deák Ferenc által vezetett Deák-párt 1875. március 1-én egyesült a Tisza Kálmán vezette Balközép párttal, és a két párt fúziójából jött létre végül hosszas egyeztetés után a Szabadelvű Párt. Az 1875-ös választásokat már ez az új párt nyerte meg, a mandátumok 80,43%-át megszerezve. Ez a Bittó-kormány végét jelentette.

Bittó István ettől kezdve a Mérsékelt Ellenzék színeiben volt képviselő 1884-ig, majd átmenetileg visszavonult a politikától. 1899-ben kinevezték a főrendiház tagjává, s ezt a tisztséget haláláig betöltötte.

Bittó István 1875-ben készült portréja, mely az Országház Pázmándy Dénes termében található. Az alkotó Barabás Miklós

Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 

 

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső

Az Országgyűlés 2024. évi június havi ülésterve (2024.06.10.)

Az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszaka június 10-11-i (hétfő-kedd) ülésének napirendje

Fotó: parlament.huÉletének 69. évében elhunyt Donáth László, az MSZP volt képviselője. 1994 és 2010 között volt az Országgyűlés tagja. A Kulturális és sajtó bizottság, valamint az Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság munkájában vett részt, utóbbinak alelnöke is volt. 

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!