Aktuális

Elérhető a magyar EU-elnökség parlamenti együttműködésének hivatalos honlapja

Fotó: Sajtóiroda2024. július 1. és december 31. között Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az Európai Unió Tanácsa elnökségének feladatát. Az Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. A honlapunkon betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett az EU-elnökség parlamenti együttműködésének megjelenítésére létrehozott oldalunkon élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek képviselői cserélnek véleményt a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról.

Megtekintés »

Hírek, események

Évfordulók – 130 évvel ezelőtt adta át Munkácsy Mihály a Honfoglalás című festményét, amely jelenleg az Országházban található

Munkácsy Mihály 1890-ben kapott felkérést az Árpád honfoglalása című kép megfestésére, melyet az Országházban terveztek elhelyezni. Mivel az épület a festmény elkészülésekor még épülőfélben volt, a kép a Magyar Nemzeti Múzeum akkor főrendiházként funkcionáló dísztermébe került. A festő 1894. február 24-én adta át a képet.

A monumentális alkotás a magyar történelem egyik ünnepélyes pillanatát, a magyarok Kárpát-medencébe való bejövetelét örökíti meg. A fehér lovon érkező Árpád vezér a honfoglaló magyarok társaságában fogadja a hódoló szláv küldöttséget.

Az eredeti elképzelés szerint a festmény az Országház képviselőházi ülésteremébe került volna. Steindl Imre azonban a kép túlzott méreteire, illetve stílusproblémákra hivatkozva többször is kifejtette, hogy a festmény nem illik az Országház belső díszítéséhez.  Az Építészeti Tanács végül 1900. február 7-én úgy határozott, hogy a festmény nemcsak az ülésteremben nem helyezhető el, hanem az Országházban sem. Az alkotás 1905-ben a Nemzeti Múzeumból az újonnan épülő Szépművészeti Múzeumba került.

Az 1920-as években merült fel az ötlet, hogy a képet az eredeti helyén, az Országházban állítsák fel. A festményt 1926-ban helyezték el a főemeleti képviselőházi helyiségek egyikében, melyet 1956-ot követően Munkácsy-teremként kezdtek el emlegetni a források.

Az alkotás 13,5 méter hosszúságával és 4,5 méter szélességével az Országház legmonumentálisabb olajfestménye.

Munkácsy Mihály Honfoglalás című festményének átvétele az Országház építkezése Végrehajtó Bizottságának ülésén a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében
Munkácsy Mihály Honfoglalás című festményének átvétele az Országház építkezése Végrehajtó Bizottságának ülésén a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében

Forrás: Fortepan/Buzinkay Géza

A Munkácsy-terem ide kattintva tekinthető meg virtuális formában. A festő e grandiózus művét mutatja be a Munkácsy Mihály és az Országház című kötet.

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

 

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső

Az Országgyűlés 2024. évi június havi ülésterve (2024.06.10.)

Az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszaka június 10-11-i (hétfő-kedd) ülésének napirendje

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!