Aktuális

Elérhető a magyar EU-elnökség parlamenti együttműködésének hivatalos honlapja

Fotó: Sajtóiroda2024. július 1. és december 31. között Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az Európai Unió Tanácsa elnökségének feladatát. Az Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. A honlapunkon betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett az EU-elnökség parlamenti együttműködésének megjelenítésére létrehozott oldalunkon élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek képviselői cserélnek véleményt a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról.

Megtekintés »

Hírek, események

Évfordulók – Az 1989-es Nemzeti Kerekasztal tárgyalások Magyarországon

1989. június 13-án az Országház Vadásztermében megkezdődtek a Nemzeti Kerekasztal tárgyalások.

1989-re időszerűvé vált a szabad választásokon alapuló többpártrendszer kialakítása és a jogállam alapjainak megteremtése, amely a hatalmon levő állampárt és a demokratikus erők megegyezésével jöhetett létre.
 
Június 13-án Nemzeti Kerekasztal néven tárgyalássorozat kezdődött az Országházban, három fél részéről: az MSZMP, az Ellenzéki Kerekasztal, valamint egy olyan delegáció, amely több pártot és mozgalmat képviselt. A tárgyalások célja a politikai rendszer, az alkotmányos berendezkedés és az alapvető jogok demokratikus, jogállami szabályozását megvalósító sarkalatos törvények kidolgozása, a szabad és demokratikus választás feltételeinek megteremtése volt.

A tárgyalófelek 1989. szeptember 18-i megállapodása hat sarkalatos törvényjavaslat (a köztársasági elnök és az országgyűlési képviselők választásáról, a pártok működéséről és gazdálkodásáról, az Alkotmánybíróságról, az Állami Számvevőszékről, az Alkotmány módosításáról) Országgyűlés elé terjesztését és több más politikai kérdésben való megegyezést tartalmazott. Mindezeknek köszönhetően kiáltották ki 1989. október 23-án a Kossuth téren a Magyar Köztársaságot és alakulhatott meg 1990-ben az első szabadon választott országgyűlés.

A Nemzeti Kerekasztal szakbizottságai november végéig folytatták az egyeztetéseket.

Az MTI Sajtóadatbank és az OSA Archívum alapján.

A Nemzeti Kerekasztal ülése

A Nemzeti Kerekasztal ülése
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Az Évfordulók sorozat korábbi cikkei itt érhetők el.

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső

Az Országgyűlés 2024. évi június havi ülésterve (2024.06.10.)

Az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszaka június 10-11-i (hétfő-kedd) ülésének napirendje

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!