Aktuális

Elérhető a magyar EU-elnökség parlamenti együttműködésének hivatalos honlapja

Fotó: Sajtóiroda2024. július 1. és december 31. között Magyarország – 2011 első féléve után – immáron második alkalommal látja el az Európai Unió Tanácsa elnökségének feladatát. Az Országgyűlés így házigazdája, fő szervezője a félév során – és még azon túl is – megvalósuló európai uniós parlamentközi eseményeknek. A honlapunkon betekintést kívánunk nyújtani az európai uniós parlamentközi diplomáciába. Rövid ismertetőink mellett az EU-elnökség parlamenti együttműködésének megjelenítésére létrehozott oldalunkon élő internetes közvetítés keretében is nyomon követhetik a 2024 őszi félévében, valamint a 2025 első felében sorra kerülő parlamentközi konferenciákat. Ezeken az Európai Unió nemzeti parlamentjei, az Európai Parlament, a tagjelölt országok népképviseletei és egyéb meghívott parlamentek képviselői cserélnek véleményt a magyar EU-elnökség legfontosabb témáiról.

Megtekintés »

Hírek, események

Sólyom Lászlóra emlékezett az Országgyűlés

Sólyom Lászlóra emlékezett az Országgyűlés

Kövér László házelnök:

"Tisztelt Országgyűlés!

A tegnapi napon értesültünk a hírről: életének 82. évében elhunyt dr. Sólyom László, a kiemelkedő jogtudós, az Alkotmánybíróság első elnöke, Magyarország egykori köztársasági elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.

Fotó: MTI

Sólyom László elsősorban jogász volt, az állam- és jogtudomány kandidátusa, a tudomány doktora, számos hazai és külföldi egyetem tanára, magyar és nemzetközi jogásztársaságok elismert tagja. Tudományos munkásságának megkoronázásaként élhette meg, hogy a rendszerváltozáskor a demokratikus jogállami intézményrendszer egyik alapköveként létrehozott Alkotmánybíróság tagja, elnökhelyettese, majd elnöke lett. Ebben az időszakban, 1990 és 1998 között e testület olyan alapvető kérdésekben hozott határozatot, mint a halálbüntetés eltörlése, a népszavazás szabályozása, a kárpótlási törvény keretei vagy a terhességmegszakítás kérdése. Ezek olyan, az egész társadalom életét alapvetően befolyásoló, gyakran a jogon is túlmutató kérdések voltak, amelyekről e Ház falain belül és a széleskörű nyilvánosságban is éles viták zajlottak. 
Amikor 2005 júniusában köztársasági elnökké való megválasztásakor ebben a teremben letette az elnöki esküt, kiemelte, hogy immár alkotmányos kötelessége a nemzet egységét képviselni, és benne a nemzet választott képviselőinek az egységét is kifejezni. Ebbéli tisztségében, ahogy korábban alkotmánybírói tevékenysége során is, fő feladatának tekintette az alkotmány fölötti őrködést, amelynek szigorúságában – ahogy beiktatási beszédében is már előre jelezte – kérlelhetetlen volt. Fontosnak tartotta, hogy az alkotmányos működés nemcsak intézmények és hatáskörök szabályozását jelenti, hanem „mindenekelőtt és mindenekfelett” erkölcsi értékeket nyilvánít ki, amelyek megőrzését és érvényre juttatását – különösképpen az emberi méltósághoz és az emberi élethez való jog, valamint a véleménynyilvánítás szabadságának biztosítását – legfőbb feladatának tekintette.

Sólyom Lászlót, mint magánembert, tudóst, és politikust számtalan szál kötötte az Országházhoz és az itt folyó tevékenységhez. Mint a demokratikus ellenzék aktív tagja, részt vett az Ellenzéki Kerekasztal munkájában, amelynek ülései e ház falai között is zajlottak. 

Mivel képzett könyvtáros is volt, az 1970-es években az Országgyűlési Könyvtárban dolgozott tudományos kutatóként. Ahogy visszaemlékezésében említette, egész életét könyvek közt töltötte, „mint fiatal könyvtáros a pult egyik oldalán, majd mint a jog egyetemi tanára az olvasóasztal mellett”. 

Jogtudósként, élete utolsó évtizedéig rendszeresen publikált magyar- és idegen nyelven, jogászok nemzedékei forgatták tanulmányait, tankönyveit, elemzéseit. Példaértékű, hogy idős korában fizikailag és szellemileg is rendkívül tudatos aktív életet élt, ennek keretében még az olasz nyelvet is elsajátította, és lefordított egy, az általa figyelemre méltó személyiségnek tartott Ferenc pápáról szóló monográfiát. 

Egész élete során, magán- és közéleti emberként egyaránt fontosnak tartotta a környezet- és természetvédelem szem előtt tartását. Ezen értékek mellett állt ki jogi tanácsadóként, a demokratikus ellenzék politikusként, de ha kellett, akár környezetvédelmi aktivistaként is.

Tisztelt Képviselőtáraim!

A mai napon olyan személyiségtől búcsúzunk, aki szorgalmával és eltökéltségével, szilárd erkölcsi elveivel és kiemelkedő szaktudásával egész életében a magyar társadalom nehezen kivívott szabadságát és felemelkedését kívánta szolgálni, az élet minden területén elsődlegesnek tekintette az egyetemes emberi értékek mindenáron való megvédését. Életpályája alapján már életében is korunk kiemelkedő személyiségei között tarthattuk számon, és minden bizonnyal az utókor is így fog emlékezni rá.

Isten nyugosztalja Sólyom Lászlót!"

Sajtóiroda

Fotó: MTI / Sajtóiroda

Törvényalkotás

Törvényalkotás

Törvényalkotási folyamatábra

Adatok az Országgyűlés törvényalkotásáról

Elfogadott törvények

Sarkalatos törvények

Házszabályi rendelkezések (Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvényben és az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. évi (II. 24.) OGY határozatban foglalt házszabályi rendelkezések egységes szerkezetben.

Parlamenti jog - Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények (Második, átdolgozott kiadás)
 

Tematikus kereső

Az Országgyűlés 2024. évi június havi ülésterve (2024.06.10.)

Az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszaka június 10-11-i (hétfő-kedd) ülésének napirendje

Élő közvetítés linkje
live_stream_playlive_stream_play_hover
Élő közvetítés

Ciklusos tematikus keresők

Kattinson a képre a Virtuális Országház eléréshez!
Virtuális Országház - Lépjen be!

Kattintson ide az Országház Könyvkiadó eléréséhez!