Farkas Gabriella Tartalom Elõzõ Következõ

DR. FARKAS GABRIELLA (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Ígérem, hogy nagyon rövid leszek. Tisztelt Képviselõtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Azért kértem szót, mert nagyon röviden arról szeretnék beszélni, hogy ezt a jó célokat szolgáló törvényt valami rontja.

Mi ennek a törvénynek a célja? Az, hogy a hatályos törvény által megindított kedvezõ változásokat növelje, javítsa, azaz segítsen az adómegkerülési törekvések elleni küzdelemben, és tegyen valamit e törvény is a feketegazdaság megfékezésére. Annak az elégtelen vagy nem elégséges eredménynek, amelyre céloztam a hatályos törvényt illetõen, két fõ oka van.

Az egyik az, hogy az ellenõrzés a gyakorlatban hiányos, a másik pedig, hogy a hatályos szabályok szigora nem elégséges, tehát - és ez egyértelmû, azt hiszem, ebben nincs vita a parlamenti pártok között - a szabályozás szigorítására is szükség van, amikor módosítjuk ezt a jelenleg hatályos, 1993- ban született törvényt.

(20.50)

Ugyanis a feketegazdaság a jövedéki termékek piacán nagyon súlyos károkat okoz. A dohánytermékeknél elsõsorban a feketekereskedelem virágzik, a szesznél és a szeszes italoknál, a kõolajszármazékoknál pedig az illegális gyártás is jelentõs.

Abban az esetben, ha a módosításokkal szigorítjuk a szabályokat, a költségvetés adóbevételei több milliárd forinttal tudnak nõni, adóemelés nélkül - ez tehát egy nagyon fontos cél. De amikor ezért a célért - ennek elérése érdekében - új eszközöket vet be a törvényhozás a célzott jelenségek ellen, akkor nagyon fontosnak tartom, hogy különbséget tegyünk a tisztességes jövedéki termelõk, kereskedõk és a feketepiacon dolgozók között.

Azt hiszem, hogy a jövedéki biztosíték - amely egyébként jó eszköz ehhez - így, differenciálatlanul alkalmazva kárt okoz. A jövedéki biztosíték mint lehetséges eszköz, nagyon hasznos arra, hogy az egy ügyletre szervezõdött cégeket kiszûrje - közülük sokat kiszûrjön -, és nyilvánvalóan ez szolgálhat a jövedéki bírság fedezetéül is. De ha ez a cél, akkor nem kell sújtani azokat a korrekt cégeket, amelyek eleget tesznek kötelezettségeiknek, tehát rendesen, késedelem nélkül fizetik a vámot, áfát, fogyasztási adót, bérfõzési szeszadót - nem kell tõlük vagyont vagy pedig jelentõs pénzeszközt elvonni azzal, hogy a biztosítékot leteszik.

Úgy véljük tehát, hogy biztosítani kellene a mentességet ezeknek a cégeknek, és a piaci szereplõk között - a legális és illegális piaci szereplõk között - így tudunk igazán különbséget tenni, és egyúttal érdekeltté tenni ezeket a cégeket abban, hogy köztartozásaikat rendben, tisztességgel fizessék. Ezzel a differenciálással egy korrekt, jó törvény születhet. Köszönöm szépen. (Szórványos taps.)

Tartalom Elõzõ Következõ

Eleje Homepage